Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Elektroporadna

Moderátoři: j-z, Tor158

Don.Morcak

Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Don.Morcak » Čt 11. Srp 2016 23:13:33

Chtěl bych během jízdy dobíjet akumulátor pro svícení, nabíjení baterky a pro provoz palubního počítače.
Nenapadá Vás náhodou něco konkrétního ?
Vím že to jde češit pohonem motoru s permanentními magnety, ale nikdy jsem se tím nezabýval. Podmínkou je co nejmenší hmotnost. Výkonově něco kolem 6-12 V cca 1-2A kolem 10-20 W . A náhon by mohl být z převodovky řemínkem. Převod si můžu udělat libovolný, protože na začátku má převodovka 3-4 tisíce, na konci cca 200 otáček. A také by ten generátor mohl něco vydržet.

Avátar uživatele
Tor158

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Tor158 » Pá 12. Srp 2016 15:37:08

Jakýkoliv stejnosměrný motoúrek.Zapojený jako dynamko.Nejlépe mnohapólový.Potom je malý
a výkoný.Tor.

Don.Morcak

Příspěvek od Don.Morcak » Pá 12. Srp 2016 18:08:25

máš něco konkrétního na mysli ?

Avátar uživatele
Tor158

Příspěvek od Tor158 » Pá 12. Srp 2016 18:58:40

Třeba nějaký motúrek z elektrického spotřebiče a zapojit.

Don.Morcak

Příspěvek od Don.Morcak » Pá 12. Srp 2016 19:29:11

musí to vydržet běžet stovky hodin, což bych jakémukoliv motůrku z běžného spotřebiče nedával

Avátar uživatele
Tor158

Příspěvek od Tor158 » Pá 12. Srp 2016 19:42:19

Když bude pomaluběžný tak vydrží.I ložiska.To neni problém.Budeš potřebovat
regulátor.Tor.

Don.Morcak

Příspěvek od Don.Morcak » Pá 12. Srp 2016 21:02:47

Už podruhé se mi stalo, že se odelsaná správa nezobrazila. Někam zmizela.
Tak to napíšu znova.

Ukaž mi kde na českém eshopu takový motůrek koupím, něco konkrétního, co by sis na kolo instaloval, kdybys měl takovou potřebu.

Avátar uživatele
Tor158

Příspěvek od Tor158 » Pá 12. Srp 2016 21:21:23

Já takovou potřebu samozřejmě nemám,ale taková věc se prostě koupit nedá- někde na e-shopu.
Na to si všichni zvykli- koupit (asi Čínu).Je to prostě vývoj.Celá komunita motokolařů je vývoj.
Tak to vyvinout, odzkoušet a v praxi použít . Třeba, se o to podělit s ostatními. Pokusil jsem se naznačit
aspoň směr vývoje, takového zařízení.Nejlepší je pomaluběžný alternátor.Ten se ale koupit nedá.
Jenom vyrobit- jako vývoj.Tor.

Avátar uživatele
j-z
Administrátor
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

Příspěvek od j-z » Pá 12. Srp 2016 21:41:51

A co obyč alternátor v předním kole?

j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím

Avátar uživatele
Tor158

Příspěvek od Tor158 » Pá 12. Srp 2016 22:00:52

j-z napsal:A co obyč alternátor v předním kole?
Nevím.Samozřejmě mne to taky napadlo.Domnívám se, že ty magnety nedovedou
v inverrzním režimu, vyvinout takový magnetický tok, aby to fungovalo. Je to námět
k laboraci.No a další váha navíc.Tor. ;)

Don.Morcak

Příspěvek od Don.Morcak » Pá 12. Srp 2016 22:49:52

dynamo v náboji má 3w to je na nic
jen svícení kola při 30km hodině potřebuje minimálně 5w potkávání a 5W se hodí i jako dálkovka kvůli bezpečnosti a to je dohromady 10W
nabíjení počítače, baterek na svícení a dalších elektronesmyslů je dalších 10W

Don.Morcak

Příspěvek od Don.Morcak » Pá 12. Srp 2016 22:50:57

alternátor teda vyrábět nebudu, to ně ani nehne, buď koupím hotový motor s ložisky, která vydrží, anebo přidělám ze strany ručního startéru nějaký malý alternátor od nějakého fechtla

Avátar uživatele
Tor158

Příspěvek od Tor158 » Pá 12. Srp 2016 23:03:40

Budeš muset prodloužit kliku.Jako-J-Z.Fiftl pořebuje otáčky . Alternátor není samostatné
zařízení.Je tam taky jenom magneto a ještě integrované.Jak bys to udělal?Nevím.No když bude
v rámu.Tor.

Don.Morcak

Příspěvek od Don.Morcak » So 13. Srp 2016 1:35:44

neřeš to, byla to jen myšlenka, ale teď mám lepší myšlenku
co to magneto, anebo jak říkají tomu rotoru dát na prodloužení odstředivé spojky, za řemenici, a nasadit na to cívky, jako to mají skůtry a další pohybovadla

jen kolik váží takové co nejmenší magneto a cívky

Avátar uživatele
Tor158

Příspěvek od Tor158 » So 13. Srp 2016 13:43:01

To se mi zdá jako možnost pouze hypotetická.Především z hlediska elektrického
zapojení.Nedovedu si to vůbec představit, jak by to mohlo fungovat.

Don.Morcak

Příspěvek od Don.Morcak » So 13. Srp 2016 22:01:43

nechápu v čem vidíš problém
na osu hřídele nasadíš válec s magnety, nevím jak se to má správně jmenovat a na držák přiděláš stator s cívkami, to je vše
až se to začne točit, tak z toho poleze proud, jak to má třeba babeta, nebo stadion

Avátar uživatele
Tor158

Příspěvek od Tor158 » Ne 14. Srp 2016 9:54:47

Problém je vlastně v tom že Ti teorie elektromagnetický strojů nic neříká.
Je dobré si něco přečíst než něco vyslovíš.Odborník by žasnul nad takovými
teoriemi.Je to všechno nesmysl.Tor.

Don.Morcak

Příspěvek od Don.Morcak » Ne 14. Srp 2016 12:40:05

asi si nerozumíme, škoda, že si opět hraješ na chytrého, protože to co jsem popsal před chvílí se používá na všech mopedech, skůtrech a většině čtyřkolek
možná, kdybys věděl jak vypadá zapalování u takovýchto strojů a jak je tam řešeno nabíjení, tak bys nebyl tak kategorický ve svých odpovědích a soudech

abys tomu porozuměl a seznámil se s dobíjením, posílám ti pěkný nákres
http://www.cmsnl.com/honda-pa50i-hobbit ... E++04.html
číslo 6 nasadíš na hřídel spojenou s bubnem odstředivé spojky

Všichni všechno nemůžeme vědět, a to tě omlouvá, pouze jen tvoje zbrklost a kritizování je neomluvitelné.
S ještě k odborníkům, odborník by se nejdřív zamyslel nad tím co bylo řečeno, kdyby se mu to nezdálo, tak si dohledal detaily a teprve potom kritizoval.

Zato chytrák ten kritizuje hned, protože to není odborník, ale chytrák. Chytráci většinou problematice nerozumí a proto pořád chytře radí a většinou to je k ničemu. Viz tvoje předchozí přízpěvky. Nic konkrétního, polovina nesmysly.

Avátar uživatele
Tor158

Příspěvek od Tor158 » Ne 14. Srp 2016 13:13:07

Nemá to smysl.Něco jsi stahnul z WEBU a ani nevíš kolika pólový stroj to je,nebo je to magneto,??
buzená kotva,nebo potřebuješ baterii aby se to nabudilo.Váha.Kolik budeš potřebovat otáček.Atd.
regulátor,váha.To neni odborná technická diskuze.Prostě to tvoje kolo by už vážilo 200kg.Je to nesmysl.
Každý motokolař (opravdový)šetří každý gram.Takže to postav a pamatuj že U=BLV.Od toho se odvíjí
použité zřízení a taky váha.A že jsem nic konkretního neřekl.Ale řekl.Co víc dodat.Je to poněkud
naivistický přístup k probllému.Už Ti to tady řekli i jiní.Svez se,nejdřív se svez a pak uvidíš.Tor.

Don.Morcak

Příspěvek od Don.Morcak » Ne 14. Srp 2016 13:55:21

Víš co, je to s tebou ztráta času. Problému evidentně vůbec nerozumíš, tak neraď.
Kdybys tomu aspoň trochu rozumněl tak mi odpovíš:
Magneto váží třeba 750g, vezmi si třeba cívku od babety ta dává 40W a je odzkoušená....
anebo magneto váží 5 kilo, je to nereálné...

Takhle má vypadat odpověď na dotaz, a ne: vem si jakejkoliv stejnosměrnej motorek z nějakýho spotřebiče a roztoč ho.. a další chytrosti.

Avátar uživatele
Tor158

Příspěvek od Tor158 » Ne 14. Srp 2016 19:07:52

Don.Morcak napsal:Víš co, je to s tebou ztráta času. Problému evidentně vůbec nerozumíš, tak neraď.
Kdybys tomu aspoň trochu rozumněl tak mi odpovíš:
Magneto váží třeba 750g, vezmi si třeba cívku od babety ta dává 40W a je odzkoušená....
anebo magneto váží 5 kilo, je to nereálné...

Takhle má vypadat odpověď na dotaz, a ne: vem si jakejkoliv stejnosměrnej motorek z nějakýho spotřebiče a roztoč ho.. a další chytrosti.
Správně je to se mnou ztráta času.A proč?No protože se blbostma z internetu nehodlám
zabývat.Natož diletanskou diskuzí.No a těch 40 watt z babety je maximální výkon magneta než
shoří cívky, nebo pujde napět tvrdě dolů.Nenapíšeš ani která je to cívka.Zapalovací nebo světelná.
Těch 40W je vztaženo k magnetickému obvodu.Je Ti to vúbec jasné o čem mluvim!!!U=BLV.
No ale aby jsi si nestěžoval, tak Ti ukážu cestu.Tu TI naznačil J-Z.Místo dynamka v předním
náboji si tam namontuj motor z elekrokola.Zapojíš jako dynamo nebo alternátor.Postavíš regulátor
a budeš odebírat kolik chceš.Uplně jednoduché.Jenom to postavit.Tor.

Don.Morcak

Příspěvek od Don.Morcak » Ne 14. Srp 2016 20:08:19

víš vůbec kolik váží motor z elektrokola když už tady radíš ? minimálně 2 kila bez převodovky a má 250W při 24V.Na co mi bude takový výkon a proč ssebou tahat zbytečnou váhu ?
40watů má babeta než schoří, což znamená, že 20W dává v pohodě a to bohatě stačí, protože ani takový výkon nevyužiju. Nebudu vozit na kole několikakilový akumulátor když mám každý den nastartovaný motor
takže při 12V mám 3,4Ah v lionu při hmotnosti 0,2kg 40wh 9ani nevím co bych tím napájel) + nabití aku do počítače cca 50wh + ztráty = dejme tomu celkem potřebujeme 110wh ... 110/25 = 5h provozu denně na plně vybitý notebook a palubní baterii.
Takže 20W stačí, 30w je luxusní rezerva i pro ježdění celou noc s dvěmi reflektory po 5W.
Na to nepotřebuju 2 a půl kilové monstrum z ekola.
A právě proto jsem založil tuto diskuzi. Abych se něco dozvěděl.

Faktem však zůstává, že jsem se přeci jenom něco dozvěděl. A to samé hovadiny.

Avátar uživatele
Tor158

Příspěvek od Tor158 » Ne 14. Srp 2016 20:42:21

Jsou různé motory na kolo a i dynama. Na předním náboji.Regulátor neřešíš.
Počítat umíš teoreticky dobře. Počet s watama je, ale nesmysl.Jaká bude regulace?.
Jaké otáčky,jaké magnetické pole na stroji.Jaký poteče proud a jaké bude napětí z točivého
stroje při nějakých otáčkách.To nevíš.Ty waty jsou jenom Tvoje Wattová rekapitulace.Na stole jsi nic
neměl a neměřil.Magneto je navrženo přímo ke konkrétnímu motoru.Je to mimo odbornou diskuzi.
Postav to ukaž veřejnosti.Elektrotechnik by se z toho zbláznil nebo by se z Tebou vůbec nebavil.
Jak vůbec mužeš napsat(v jiném příspěvku)že skutr má dynamo.Uplný nesmysl. :shock:

Don.Morcak

Příspěvek od Don.Morcak » Ne 14. Srp 2016 22:20:45

Co to zase povídáš.
Jestli dáš konkrétní magneto s 12v cívkou a regulací na babetu, hondu, nebo na parní stroj tak je to úplně jedno. Záleží pouze na otáčkách, na jaké je dané magneto konstruované. Když má moped ha hřídeli 3-6 tisíc otáček a to magneto tam chodí tak bude chodit i na hondě a na parním stroji, který bude zpřevodován na patřičné otáčky. Logicky použiju i regulátor k danému magnetu, přece nebudu něco vyrábět, když už to je hotové.

A můžeš mi vysvětlit proč je ten počet s watama nesmysl ? Nějakým jiným výpočtem, nebo měřením, protože jinak opět neopodstatněně útočíš a zbytečně urážíš.

Ono totiž, a to bys měl vědět, když někdo něčemu rozumí tak si nejdřív spočítá to, co chce realizovat, aby se pak nedivil. Ale to chytráci nemůžou pochopit, protože to je nad rámec jejich chápání a proto sestavují pouze výkřiky do tmy ala:
" Jsou různé motory na kolo a i dynama. Na předním náboji.Regulátor neřešíš"

Opět nic konkrétního co by pomohlo. Takové věty dovede sestavovat i dítě na základní škole, které problému vůbec nerozumí.

Takže navrhuji, aby ses uklidnil a přestat sem psát blbosti, když tomu nerozumíš.

Jestli opravdu nevíš o tom, že některé skůtry mají dynamo, tak je to smutné. Protože odborník a znalec elektro zařízení na motorových strojích, jakým dozajista jsi, by to měl vědět. Ale je pravda že je plno elektrikářů, kteří mají živnosťák a vyhlášku 50 příslušející, ti budou tvrdit, že třífázový sporák vyhazuje bezdůvodně proudovou ochranu a proto je nesmysl ji do kuchyně zapojovat. To jsou úplně stejní odborníci jako ty.

Avátar uživatele
Tor158

Příspěvek od Tor158 » Po 15. Srp 2016 6:52:10

Pokud není vinutá kotva a stator nemužeš nic efektivně regulovat.Jenom omezovat.
Už se Tím nechci zabývat.Podívej se na točivé stroje a postav To.Tor,

Odpovědět