ČR - kdo se v tom má vyznat

Stávající zákony a vyhlášky, zkušenosti z aplikace.

Moderátoři: j-z, Velkocus

Odpovědět
Uživatelský avatar
j-z
Administrátor
Příspěvky: 727
Registrován: ned 06. črc 2014 13:47:50
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od j-z »

Narazil jsem na tento "právní" rozklad, doporučuji přečíst.

http://prahounakole.cz/2017/05/elektrok ... nebo-neni/


j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím
Gazelle free
Příspěvky: 51
Registrován: úte 31. led 2017 21:29:38

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Gazelle free »

ahoj...maji to hezky napsano je gulas... Vlastnim ridicak b+c takze skutr 125. cm. kdyz mam motokolo 70 sky hawk. kdyz me zastavi policie....ten stitek jsem dal dolu z kola nevim zda bylo chyba.....v garazi jsem ho nechal...protoze je to 70 cmm a ne ,50 cmm ....a zadnou karticku a papir jsem nedostal od prodejce....


Uživatelský avatar
j-z
Administrátor
Příspěvky: 727
Registrován: ned 06. črc 2014 13:47:50
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od j-z »

Gazelle free píše: pon 22. kvě 2017 16:38:30 ahoj...maji to hezky napsano je gulas... Vlastnim ridicak b+c takze skutr 125. cm. kdyz mam motokolo 70 sky hawk. kdyz me zastavi policie....ten stitek jsem dal dolu z kola nevim zda bylo chyba.....v garazi jsem ho nechal...protoze je to 70 cmm a ne ,50 cmm ....a zadnou karticku a papir jsem nedostal od prodejce....
Tady je to jasný, se sedmdesátkou se na silnici nesmí, teda pokud nemá papíry.


j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím
Gazelle free
Příspěvky: 51
Registrován: úte 31. led 2017 21:29:38

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Gazelle free »

jake papiry....mas na mysli...


wipeout3

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od wipeout3 »

technický prukaz


Uživatelský avatar
j-z
Administrátor
Příspěvky: 727
Registrován: ned 06. črc 2014 13:47:50
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od j-z »

Gazelle free píše: pon 22. kvě 2017 21:40:09 jake papiry....mas na mysli...
Techničák, řidičák, pojištění.


j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím
Gazelle free
Příspěvky: 51
Registrován: úte 31. led 2017 21:29:38

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Gazelle free »

takze vsichni co maji nad 50 cmm maji technicky prukaz a pojisteni na motokola...


hrabex
Příspěvky: 15
Registrován: ned 28. úno 2016 0:24:02

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od hrabex »

ne jen obsah nad 50 ccm ale třeba i rychlost asistence nad 25 km/h je nelegalni.


Gazelle free
Příspěvky: 51
Registrován: úte 31. led 2017 21:29:38

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Gazelle free »

a ty vlastnis take motokolo a kolikatku mas obsah???? J-z.mas technickyvprukaz...


Uživatelský avatar
j-z
Administrátor
Příspěvky: 727
Registrován: ned 06. črc 2014 13:47:50
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od j-z »

Kdo chce po pozemních komunikacích jezdit v souladu s naší legislativou, měl by splňovat zejm.:
- jezdit předpisově (mimo jiné bez alkoholu)
- nejezdit viditelně nad rychlost 25 km/h
- nejezdit na kole připomínající spíš motorku
- vyhýbat se klidným cyklostezkám při použití hlučného motoru


j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím
Uživatelský avatar
nulrum
Příspěvky: 109
Registrován: ned 23. říj 2016 0:51:51

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od nulrum »

Dle meho by se totiz vse resilo az pri pripadne nehode s ujmou na zdravi. V ramci bezne silnicni kontroly neni v silach policajta vam dokazat, ze jste nejaky zpusobem porusili zakon ci nejake narizeni a vyhlasku. Neni v moci policie vam na miste sdelit, ze mate vyssi obsah nez je povoleno. Na to si musi najmout znalce v oboru a ten musi byt akreditovan a hlavne se taky musi zaplatit. Jedine na zaklade jeho znaleckeho posudku mohou rict, jste pouzili kolo s dodatecne namontovanym pomocnym motorkem o obsahu vetsim nez stanovuje vyhlaska (stale platna 341/2014 (ze je v rozporu s nejakym narizenim EU me je u konecniku)). Nejaky stitek na kole znamena z meho pohledu pouze prvotni stit proti nejakemu prudeni ze strany policie. Moje kolo nemuselo projit zadnym schvalovacim rizenim pri uvedeni do provozu a nejsem povinnen to dokazovat.
Staci tedy se chovat s rozumem tam kde je to treba. Jezdit opatrne a predvidat situace. Ridici mnohokrat nedokazi odhadnou vasi skutecnou rychlost a vznikaji tak nebezpecne situace pri davani prednosti v jizde.


Gazelle free
Příspěvky: 51
Registrován: úte 31. led 2017 21:29:38

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Gazelle free »

a uz te zastavili policie nap. dopravka nebo normalni... bylo neco...


Uživatelský avatar
nulrum
Příspěvky: 109
Registrován: ned 23. říj 2016 0:51:51

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od nulrum »

No zatim me na tom kole pojebali za to, ze se na kole za jizdy nesmi kourit (coz vim). Pokorne jsem sklopil hlavu a sypal si na ni popel. vyreseno domluvou. Motoru si vubec nevsimali. Pro jistotu jsem od nich odjizdel na vlastni pohon.


hrabex
Příspěvky: 15
Registrován: ned 28. úno 2016 0:24:02

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od hrabex »

na kole se nesmí kouřit? :-). to jsem nevěděl, asi nějaká nová vyhláška. Pro motokolistu platí ty samé předpisy jako pro cyklistu. Papíry sebrat nemůžou, pokutu může dostat až do 40 000 Kč. Kolik takových běžných kol co nejsou úplně v souladu s vyhláškou asi po cestách jezdí? No mraky, to by policajti nedělali nic jiného než kontrolovali cyklisty.


hrabex
Příspěvky: 15
Registrován: ned 28. úno 2016 0:24:02

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od hrabex »

ještě jsem chtěl říct, že pokud se motokolista stane účastníkem dopravní nehody a není na první pohled viník, po kontrole motokola a zjištění toho že neodpovídá vyhlášce, stane se viníkem, nebo spoluviníkem.


Uživatelský avatar
j-z
Administrátor
Příspěvky: 727
Registrován: ned 06. črc 2014 13:47:50
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od j-z »

hrabex píše: sob 27. kvě 2017 20:59:54 ještě jsem chtěl říct, že pokud se motokolista stane účastníkem dopravní nehody a není na první pohled viník, po kontrole motokola a zjištění toho že neodpovídá vyhlášce, stane se viníkem, nebo spoluviníkem.
S tím nesouhlasím. Pokud není prokázaná příčinná souvislost, není důvod měnit viníka.


j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím
Uživatelský avatar
Madhu
Příspěvky: 342
Registrován: pát 01. srp 2014 13:37:41
Kontaktovat uživatele:

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Madhu »

No, nestane se viníkem ani spoluviníkem to je opravdu blbost, ale může být klidně řešen jako jiný oddělený případ porušení zákona. To je klidně možné.


Gazelle free
Příspěvky: 51
Registrován: úte 31. led 2017 21:29:38

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Gazelle free »

ahoj,chtel se zeptat zda muzu dostat pokutu za motokolo kdyz tam nemam stitek vyrobce.vlastnim sky hawk 70 ccm...jsem to sundal dolu..jsem slysel ze nekdo dostal pokutu az 10 tis. v bohumine od mestke policie..... tak jak se ma zahovat kdyz me capnou...jinak mam vybavene kolo svetla blatniky vsechno jak ma v cajku


Uživatelský avatar
Madhu
Příspěvky: 342
Registrován: pát 01. srp 2014 13:37:41
Kontaktovat uživatele:

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Madhu »

Ahoj,
dostal pokutu až 10 tisíc, nebo 10 tisíc? Za porušení zákona se dávají pokuty přece naprosto běžně.

Jak by ses měl zachovat?
Musíš říct "dobrý den, štítek jsem sundal, protože moje jízdní kolo vybavené pomocným motorem nesplňuje podmínky Vyhlášky 341/2014 Sb. Ministerstva dopravy a spojů o schvalování technické způsobilosti a technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.
Jsem tedy hrdě připraven nést veškeré následky a odpovědnost za mnou vědomě spáchaný přestupek. To je přece jasný :)


Gazelle free
Příspěvky: 51
Registrován: úte 31. led 2017 21:29:38

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Gazelle free »

a kdyz tam dam ten falesny stitek....a k tomu tu karticku.....


Uživatelský avatar
j-z
Administrátor
Příspěvky: 727
Registrován: ned 06. črc 2014 13:47:50
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od j-z »

Gazelle free píše: pon 12. čer 2017 16:46:46 a kdyz tam dam ten falesny stitek....a k tomu tu karticku.....
Dotaz zní?
"Když budu krást, ale budu mít rukavice a masku, dostanu nižší trest?"


j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím
Uživatelský avatar
Tor158
Příspěvky: 571
Registrován: pát 12. pro 2014 19:42:45

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Tor158 »

Hele,Gazello.Neotravuj z blbostma, když to nedovedeš pochopit!!
Zákon je jasnej.Budeš otravovat tak dlouho až se ojeví Boťákuv KRETÉN
a spočítá Ti To.Teda Všem,že.!!Tor.


Gazelle free
Příspěvky: 51
Registrován: úte 31. led 2017 21:29:38

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Gazelle free »

tak proc se to tady prodava v CZ kdyz se to nesmi...


Uživatelský avatar
nulrum
Příspěvky: 109
Registrován: ned 23. říj 2016 0:51:51

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od nulrum »

Abych to shrnul:
Oprávnění zastavovat vozidla
Vážený pane Roneš, v našem městě sleduji stále častěji aktivitu městské policie při kontrole cyklistů. V této souvislosti se chci zeptat:
A) V případě, že nebude zjevný důvod, že nějakým způsobem ohrožuji bezpečnost silničního provozu, popř. nijak neohrožuji sebe a okolí má městská policie právo na mé zastavení a následnou kontrolu totožnosti, dechovou zkoušku apod.? Tzn. Jak hodnotit, zda jsem byl zastaven „preventivně“ nebo z důvodu nějakého podezření, apod..
Jestliže je patrné, že jsem byl zastaven bez zjevného důvodu má m. policie právo mě následně pokutovat např. za scházející doklad totožnosti?
B) V případě, že jedu na kole po chodníku popř. jiné neveřejné komunikaci můžu být stíhán za řízení pod vlivem alkoholu popř. náležitě nevybaveném kole?
C) Stačí na prokázání přestupku přítomnost 1 strážníka nebo u přestupku musí být alespoň 2?
Děkuji F.I.

Dobrý den,
ad A)
strážník obecní policie ve stejnokroji je oprávněn zastavit vozidlo (cyklista je řidič nemotorového vozidla):
1. před přechodem pro chodce k zajištění bezpečného přechodu osob, jestliže to situace na přechodu či stav přecházejících osob vyžaduje,
2. jestliže řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku týkajícího se bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích.
Z výše uvedeného vyplývá, že preventivně není strážník oprávněn zastavovat vozidlo. Pokud Vás však z výše uvedeného důvodu zastaví, má právo mimo jiné i zjišťovat totožnost, provést orientační vyšetření na alkohol a jiné návykové látky apod. Pokud Vám není znám důvod, máte právo na to, aby Vám jej strážník sdělil, podle toho si pak můžete podat na jeho chování stížnost (na trestní oznámení to za daných okolností ještě nebude). Za "scházející" doklad totožnosti nelze už řadu let pokutovat, protože takový přestupek již neexistuje. A zase máte právo na to, aby Vám strážník sdělil, co je důvodem ke zjišťování totožnosti. Ty jsou taxativně uvedeny v § 12 odst. 2 zákona o obecní policii (najdete na našich stránkách pod Menu). V jiném případě nemá strážník právo zjišťovat totožnost osoby.
ad B)
Na kole je zakázáno jezdit po chodníku (vyjma dítěte mladšího deseti let), to je možné pokutovat i ze strany strážníka. Jinak pokutovat lze (alkohol ale nelze na místě v blokovém řízení), neboť se stále pohybujete po pozemní komunikaci (tou je i chodník).
ad C)
To nelze takto kategoricky říci, záleží na okolnostech resp. důkazech. Platí zásada, že Vám musí být spolehlivě prokázán přestupek, nikoli že Vy musíte prokazovat svoji nevinu.
S pozdravem Jan Roneš, provozovatel www.obecnipolicie.cz

Předmět : E-scooter
Dobrý den pane Roneši.
Prosil bych váš právní názor na používání tzv. E-scooterů, a také koloběžek poháněných spalovacím motorem na pozemní komunikaci.Dále by mne zajímalo jestli můžu na pozemních komunikacích, za jakých podmínek používat svépomocí vyrobené dvoustopé jízdní kolo(tříkolku) s přídavným elektromotorem.
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás !
Pro silniční vozidlo jednotlivě vyrobené, které nepodléhá registraci, se vydává technické osvědčení silničního vozidla. Pro potřeby provozu tohoto vozidla na pozemních komunikacích se vystavuje výpis z technického osvědčení silničního vozidla, kterým se jeho provozovatel prokazuje při kontrole prováděné Policií České republiky při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích; toto neplatí pro jízdní kolo, potahové vozidlo a ruční vozík. Technická způsobilost jízdních kol, potahových vozidel a ručních vozíků se neschvaluje. Podmínkou pro jejich užití v provozu na pozemních komunikacích je splnění technických požadavků uvedených v příloze č. 13 vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. Zde je mimo jiné stanoveno, že jízdní kolo (koloběžka, tříkolka apod. se považuje z hlediska právních předpisů též za jízdní kolo) může být vybaveno dodatečně pomocným motorkem, jestliže :
a) bude nadále zachován původní charakter jízdního kola,
b) pomocný motorek bude přiměřeně plnit podmínky ustanovení § 19 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů ( technicky způsobilý motorek),
c) jeho výkon nepřesáhne 1 kW,
d) v případě použití spalovacího motoru, nebude mít takový motor objem válce(ů) větší než 50 cm3,
e) maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km/h,
f) montáž pohonného systému (motor, nádrž paliva nebo akumulátor) na jízdní kolo se nevyžádá zásah do jeho nosných částí.
Pokud vozidlo splňuje všechny výše uvedené požadavky, považuje se pro potřeby této vyhlášky nadále za jízdní kolo. V opačném případě se jedná o silniční motorové vozidlo kategorie L, které podléhá registraci dle výše uvedeného zákona.
E-scooter není vozidlo poháněné lidskou silou, a proto jde o motorové vozidlo kategorie L.
S pozdravem Jan Roneš, provozovatel www.obecnipolicie.cz

Předmět : Zařazení vozidla do kategorie – minibike
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jestli muže minibike na normální silnici když nemá osvětleni a řidič jezdí bez helmy děkuji za odpověď. K.

Zdravím Vás !
Dle zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích lze na pozemních komunikacích provozovat pouze takové silniční vozidlo, které je technicky způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. V daném případě jde o vozidlo kategorie L (motorová vozidla zpravidla s méně než čtyřmi koly), které lze provozovat na pozemních komunikacích jen s registrační značkou a
platnou STK. Zákon o provozu na pozemních komunikacích pak stanoví, že motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno. Tento zákon také stanoví při jízdě na motocyklu resp. mopedu povinnost užít ochrannou přilbu schváleného typu.
S pozdravem Jan Roneš, provozovatel www.obecnipolicie.cz


Uživatelský avatar
j-z
Administrátor
Příspěvky: 727
Registrován: ned 06. črc 2014 13:47:50
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od j-z »

Gazelle free píše: úte 13. čer 2017 3:32:33 tak proc se to tady prodava v CZ kdyz se to nesmi...
Pokud prodejce kupujícího informoval o nesplnění vyhlášky, není v jeho počínání problem. Někdo jezdí jen na neveřejných cestách, někomu je to jedno, většina o tomto faktu ví, ale nerozmazavá to na webu.


j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím
Uživatelský avatar
Madhu
Příspěvky: 342
Registrován: pát 01. srp 2014 13:37:41
Kontaktovat uživatele:

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od Madhu »

Montáž přídavného motoru na jízdní kolo se řídí VYHLÁŠKOU 341/2014 Sb. Ministerstva dopravy a spojů o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Důrazně doporučujeme tuto vyhlášku prostudovat a vzít v potaz veškeré stanovené podmínky z ní vyplývající. Pokud jste se rozhodli využívat přídavného motoru pro svoje jízdní kolo, platí povinnost řídit se veškerými pravidly provozu, stejně tak dbát bezpečnosti, ochrany zdraví a majetku svého a ostatních osob. Koupí přídavného motoru přebíráte veškerou zodpovědnost za případné následky spojené s jeho používáním.


Uživatelský avatar
j-z
Administrátor
Příspěvky: 727
Registrován: ned 06. črc 2014 13:47:50
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

Re: ČR - kdo se v tom má vyznat

Příspěvek od j-z »

Madhu píše: úte 13. čer 2017 14:50:24 Montáž přídavného motoru na jízdní kolo se řídí VYHLÁŠKOU 341/2014 Sb. Ministerstva dopravy a spojů o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Důrazně doporučujeme tuto vyhlášku prostudovat a vzít v potaz veškeré stanovené podmínky z ní vyplývající. Pokud jste se rozhodli využívat přídavného motoru pro svoje jízdní kolo, platí povinnost řídit se veškerými pravidly provozu, stejně tak dbát bezpečnosti, ochrany zdraví a majetku svého a ostatních osob. Koupí přídavného motoru přebíráte veškerou zodpovědnost za případné následky spojené s jeho používáním.
Jak jsem byl upozorněn, původní vyhláška už skoro rok neplatí, ale ani v nové se toho moc nezměnilo, viz https://www.motokolari.cz/viewtopic.php?f=4&t=765.


j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím
Odpovědět