Spojka

Diskuze nad technickými problémy

Moderátoři: j-z, Velkocus

Odpovědět
Šembis
Příspěvky: 6
Registrován: pon 09. srp 2021 16:45:08

Spojka

Příspěvek od Šembis »

Nazdar kamarádi, potrebuju poradit ohledně spojky. Spojkový talíř se při mačkání spojky hýbe jen málo a navíc se nezvedá na všech místech stejně. Čím to může být a jak to opravit? Z druhé strany (excentr, kuličku, atd.) se snažím mazat a udržovat, tam by to mělo být v pohodě.
Díky


Tokanara
Příspěvky: 7
Registrován: pon 17. říj 2022 12:34:44

Re: Spojka

Příspěvek od Tokanara »

Určitě by to chtělo zkontrolovat i na druhé straně. Jinak mě napadá vytahané lanko nebo mohlo proklouznout na uchycení páky spojky? Nerovnoměrné zvedání je podle mě ok - taky mi to dělá. Teoreticky by mělo stačit zvednutí o 1,5 mm.... Když se zvedne tak furt zabírá?


Šembis
Příspěvky: 6
Registrován: pon 09. srp 2021 16:45:08

Re: Spojka

Příspěvek od Šembis »

Spíš naopak, když má být v záběru tak do prudčích kopců atd. začne prokluzovat. Zkusil jsem to víc dotáhnout, ale při zmáčknutí páčky jsem tu spojku jakoby "promáčkl" - prostě páčka, lanko i excentr se hýbaly, ale talíř zase ne. Chvíli jsem si s tím ještě hrál a pak to skončilo tak jak to začalo - prokluzovani ve větší zátěži.
Jediné, co mě ještě napadlo je zkontrolovat dotažení toho velkého ozubeného kola, jestli se nějako nehýbe nebo něco. Každopádně stejně nechápu jak si mi podařilo to promáčknutí...
Momentálně je motor vejpůl, takže pokud bude potřeba něco vyměnit, tak není problém. Počítám s tím, že minimálně spojk. obložení půjde nové.


Tokanara
Příspěvky: 7
Registrován: pon 17. říj 2022 12:34:44

Re: Spojka

Příspěvek od Tokanara »

Pravda obložení a přítlačný talíř by mohly být mastné - to by mělo vyřešit jejich umytí v lihu. To ozubené kolo by mělo být fixováno woodruffovým perem, takže by nemělo prokluzovat a jestli jsi to nerozebíral před vznikem problémů, tak by tam neměl být problém. Ještě mě napadá stržené závity na přítlačné "hvězdicové matce", chybějící zajišťovací šroub hvězdicové matky, nedostatečně dotažená hvězdicová matka (ale to jsi předpokládám zkoušel), nedostatečně dotažený kryt s excentrem (ale to asi ne :), jestli má motor dost nalítáno a páka u excentru byla příliš v záběru, i když není vymáčklá spojka, tak se mohl excentr opotřebit, chybějící kulička to asi taky nebude... Jestli máš motor vejpůl tak můžeš dotáhnout pružinu na hřídeli - je tam taková placatá matka se zářezy (dá se i s celým motorem po vyšroubování šroubu, co drží spojkové lanko u motoru..) hodně lidí tam dává silnější pružinu.... atd... Spojka je svině a je tam toho hodně, co může být špatně. A tady moje vědomosti končí - většina je stejně jen teoretická :). Modifikoval jsi motor pro větší výkon - dělá to i při startu? Co máš vzadu za rozetu? Celkově ta spojka není moc dobrá a lidi to dost upravujou, protože při malý rozetě a/nebo větším výkonu už to prostě nedává. Ale z 65% bývají problémy se spojkou způsobeny špatným seřízením. Každopádně přeju hodně zdaru a dej vědět jak a jestli jsi to vyřešil.
Jestli pro tebe není angličtina problém, tak tuto je pár odkazů na spojku:
https://power-bicycle.com/tuning/clutch/
https://www.youtube.com/watch?v=eVSAOFjZ8cU
https://www.youtube.com/watch?v=p92RqNhxuSE&t=5s


Tokanara
Příspěvky: 7
Registrován: pon 17. říj 2022 12:34:44

Re: Spojka

Příspěvek od Tokanara »

Tak jsem se dočetl, že i to woodruffovo péro se může opotřebit nebo "přestřihnout," takže je skutečně možné, že by se mohlo velké ozubené kolo protáčet...


Odpovědět