Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Elektroporadna

Moderátor: j-z

RBMK
Příspěvky: 90
Registrován: pon 11. zář 2017 13:49:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od RBMK »

petr12: Kde se dá sehnat blok s vestavěnou klapkou sání do klikové skříně, jak je na předchozí straně na foto?
A ten náhon toho dynama plochým řemenem vypadá dobře.
Já jsem přemýšlel o využití poháněcího kolečka, co se dává na klikovku, ale dát druhé na modelářský synchronní motor nebo něco podobně malého a účinného a to umístit někam na ten obrovský nálitek skrývající oběžné kolo spojky, místa je tam většinou dost i bez přemístění spojkového lanka nebo karbecu. a vespod pod motorem je taky hafo místa.

Točilo by to otáčky stejné jako klika a při dostatečném dimenzování a osazení budiče (modeláři tomu říkaj ESC) by to mohlo ten motor i nastartovat. Odhadem tak 500W až 1kW modelářský motor by mohl i překonat kompresi a pak přes zpětné diody střídače a regulátor dobíjet baterku.


Uživatelský avatar
Tor158
Příspěvky: 571
Registrován: pát 12. pro 2014 19:42:45

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Tor158 »

To už tady všechno bylo.Pořád se to opakuje.Copak nechápete
že to je nesmysl.Stačí počítat.Tor.


petr12
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08. čer 2018 9:36:31

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od petr12 »

klapky jsou dělané na míru , koupené z ameriky by vyšly dost dráž.
je možné zkusit https://www.minibike-shop.cz/minibike-t ... lapky.html
a opracovat, případně udělat redukci. a dorovnat dosedací plochy na karteru , neb je kulatý.


Uživatelský avatar
Tor158
Příspěvky: 571
Registrován: pát 12. pro 2014 19:42:45

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Tor158 »

Můžete si postavit výkonný generátor do předního kola.Tedy, kdo tomu
rozumí a přizpůsobí to ke kolu.Viz ilustr.obrázky. ;)
Přílohy
sestava.JPG
sestava.JPG (70.75 KiB) Zobrazeno 7746 x
stator1.jpg
cívky 1.jpg
cívky 1.jpg (71.88 KiB) Zobrazeno 7746 x


Tomáš-Vestec

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Tomáš-Vestec »

Možná bych použil hotové dynamo, nevím na kolik přijde alternátor vlastní výroby, myslím čas + peníze :-(.
odkaz http://www.vseprokola.cz/5588086-naboj- ... ni-baleni/


Tomáš-Vestec

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Tomáš-Vestec »



Uživatelský avatar
Tor158
Příspěvky: 571
Registrován: pát 12. pro 2014 19:42:45

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Tor158 »

Mluvil jsem o výkonném generátoru!.
Ten nekoupíte.Musíte rukama vyrobit.Tor. ;)


Tomáš-Vestec

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Tomáš-Vestec »

Tímto řešením jde pohodlně napájet jak osvětlení, tak i mobil. Při použití PowerBanky, nevím co bych ještě jiného používal. Jinak ceny dynama v náboji dost klesají jsou už pod 400,-. Náročnější může použít i zadní náboj, ten je ale dražší.


Uživatelský avatar
Tor158
Příspěvky: 571
Registrován: pát 12. pro 2014 19:42:45

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Tor158 »

Tomáš-Vestec píše: stř 27. čer 2018 14:43:02 Tímto řešením jde pohodlně napájet jak osvětlení, tak i mobil. Při použití PowerBanky, nevím co bych ještě jiného používal. Jinak ceny dynama v náboji dost klesají jsou už pod 400,-. Náročnější může použít i zadní náboj, ten je ale dražší.
Tak jistě .To musí stačit.Kdo má ale jiné nároky tak musí jít
cestou kterou jsem naznačil.Tor. ;)


Návštěvník

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Návštěvník »

no a jak se to zapojí? 0,6A není málo? potřeboval bych něco kolem 1A


zazvur
Příspěvky: 27
Registrován: sob 03. zář 2016 11:27:40

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od zazvur »

Pro jaké napětí? Pro 5V tento měnič stačí https://www.aliexpress.com/item/Waterpr ... autifyAB=0


grafit

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od grafit »

Mám na bajku nábojový alternátor Shimano 6V 3W. Je to dosť málo, ale záleží, čo od toho očakávaš. Používam to už roky bez servisu (NiMh baterky vydržia asi 4 roky? dennodenného jazdenia do práce). Dobíja to baterky, takže bez problémov môžem svietiť, blikať smerovkami 4 x 1A, hrať stereo 2 x 1W, a ešte aj prednú žiarovku s klasickým vláknom. Je to tak na hrane. Ale kto potrebuje ešte viac, nie lacné riešenie je cyklomotor s rekuperáciou.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

Schválně jsem otevřel hondu gx35 a nechápu kam jste chtěli dát cívku, vůbec tam není místo. Leda odstranit startér, to by šlo, jenže by se pak nedalo startovat :-)

Nezkoušel jste někdo toto: https://www.amazon.com/HYDDNice-3000RPM ... B07NNFQH8P
Uvádí 30W při 12V to by asi stačilo úplně na všechno a váží to necelé půlkilo.
Jenže ty jejich údaje nechápu:
HYDDNice DC 12V 30W 3000RPM Electric Permanent Magnet Motor High Speed CW/CCW Electric Motor for DIY Generator
a následuje
The motor has 3000rpm high speed and large torque features, and the amp is 0.5A.

Je to tedy vhodné nebo ne ? Nebo víte o něčem lepším, pomaloběžném, to by bylo úplně ideální.


Trojvýfuk

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Trojvýfuk »

Zdd píše: ned 05. črc 2020 11:48:34 Schválně jsem otevřel hondu gx35 a nechápu kam jste chtěli dát cívku, vůbec tam není místo. Leda odstranit startér, to by šlo, jenže by se pak nedalo startovat :-)

Nezkoušel jste někdo toto: https://www.amazon.com/HYDDNice-3000RPM ... B07NNFQH8P
Uvádí 30W při 12V to by asi stačilo úplně na všechno a váží to necelé půlkilo.
Jenže ty jejich údaje nechápu:
HYDDNice DC 12V 30W 3000RPM Electric Permanent Magnet Motor High Speed CW/CCW Electric Motor for DIY Generator
a následuje
The motor has 3000rpm high speed and large torque features, and the amp is 0.5A.

Je to tedy vhodné nebo ne ? Nebo víte o něčem lepším, pomaloběžném, to by bylo úplně ideální.
Nepoužitelné!Motor(respektive dynamo/alternátor)dává nominální výkon
při 3000 otáčkách.Je to dvojpólový stroj.Vše už to tady bylo.Mnoha- pólové
(Pomaluběžné) mají nábojová dynama popřípadě elektromotory na elektrokola.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

takže by se to muselo zpřevodovat do rychla, pak by to chodilo
prostě a jasně, když to nebude mít 3000 otáček, tak to nebude fungovat


Trojvýfuk

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Trojvýfuk »

Zdd píše: ned 05. črc 2020 12:50:22 takže by se to muselo zpřevodovat do rychla, pak by to chodilo
prostě a jasně, když to nebude mít 3000 otáček, tak to nebude fungovat
Tak a ne jinak.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

tak to je docela napytel
jiný řešení asi není, předpokládám, kromě tý podivný cívky v motoru o kterou jste se tady tak hádali


Trojvýfuk

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Trojvýfuk »

Zdd píše: ned 05. črc 2020 15:31:03 tak to je docela napytel
jiný řešení asi není, předpokládám, kromě tý podivný cívky v motoru o kterou jste se tady tak hádali
Na vysvětlenou.
Většina el mag strojů jsou dvojpólové.Důvod je jejich nízká cena.
Potřebují ke své činnosti otáčky.
Vícepólové mají nízké otáčky ale vysokou cenu.
Takový hybrid je dynamostarter.Ten je ale nesehnatelný.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

A taky jsem tady četl o tom, že někdo chtěl připojit generátor-stejnosměrný motor přes řemenici přímo na vývod u ručního startéru, ale to je asi taky utopie.


Trojvýfuk

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Trojvýfuk »

Zdd píše: pon 06. črc 2020 22:22:23 A taky jsem tady četl o tom, že někdo chtěl připojit generátor-stejnosměrný motor přes řemenici přímo na vývod u ručního startéru, ale to je asi taky utopie.
To je projekt hodný psychopata.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

První piloti a mořeplavci byli také psychopati :-) :-)

Abych pravdu řekl, tak po pročtení zdejších diskuzí a některých nápadů nechápu. Ono to na jednu stranu vypadá jako by to mělo jít, ale když se sundá kryt u hondy motoru, tak nechápu jak to autor myslel. Mě by se třebas alternátor líbil, ale před chvíli jsem oddekloval motor a doteďka nechápu, kam by se ta řemenice měla dát. Udělat tam nějaké podložky, prodlouži hřídel, nebo nacpat řemenici šířky 9mm mezi unašeč starteru a karter motor ??? Pak jsem si spočítal převodový poměr mezi řetězovým vývodem a generátorem a vychází to 50:1 a to nejde ani ozubeným řemenem atd. Škoda, že autoři těchto návrhů nepřiložili nějaké shéma nebo fotky :-)
Doteďka jsem vozil baterky a nabíjel u zásuvky a jak tak koukám, tak nejsem sám :-) Jen škoda že nedělají dynamo do předního náboje aspoň na 12W, protože 3 je fakt málo a za ty peníze a hmotnost navíc mi to nestojí.


Trojvýfuk

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Trojvýfuk »

Zdd píše: pon 06. črc 2020 23:16:37 První piloti a mořeplavci byli také psychopati :-) :-)

Abych pravdu řekl, tak po pročtení zdejších diskuzí a některých nápadů nechápu. Ono to na jednu stranu vypadá jako by to mělo jít, ale když se sundá kryt u hondy motoru, tak nechápu jak to autor myslel. Mě by se třebas alternátor líbil, ale před chvíli jsem oddekloval motor a doteďka nechápu, kam by se ta řemenice měla dát. Udělat tam nějaké podložky, prodlouži hřídel, nebo nacpat řemenici šířky 9mm mezi unašeč starteru a karter motor ??? Pak jsem si spočítal převodový poměr mezi řetězovým vývodem a generátorem a vychází to 50:1 a to nejde ani ozubeným řemenem atd. Škoda, že autoři těchto návrhů nepřiložili nějaké shéma nebo fotky :-)
Doteďka jsem vozil baterky a nabíjel u zásuvky a jak tak koukám, tak nejsem sám :-) Jen škoda že nedělají dynamo do předního náboje aspoň na 12W, protože 3 je fakt málo a za ty peníze a hmotnost navíc mi to nestojí.
Rozdíl mezi pilotem,mořeplavcem a psychopatickým blbcem- je jednoduchý!!.
Ti první dva, šli za poznáním a s odvahou do nejistého projekt bez informací.
Blbec jde do projektu z vlastní blbosti a nevzdělanosti.Obvykle má tendenci
tu blbost šířit kolem sebe.Viz místní psychopatické elektronápady.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

Evidentně máš pravdu, protože jsem nikde neobjevil ani jedinou fotku čehokoliv funkčního :---)))
A to jsem pročetl téměř celé fórum. Ale na druhou stranu to bylo poučné, alespoň vím, o čem vůbec neuvažovat. Ale toho alternátoru je škoda, fakt by se hodil. Třeba ho někdo potají sestrojil, ale nechce se dělit o své nou hau :-)


Trojvýfuk

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Trojvýfuk »

Zdd píše: úte 07. črc 2020 18:41:27 Evidentně máš pravdu, protože jsem nikde neobjevil ani jedinou fotku čehokoliv funkčního :---)))
A to jsem pročetl téměř celé fórum. Ale na druhou stranu to bylo poučné, alespoň vím, o čem vůbec neuvažovat. Ale toho alternátoru je škoda, fakt by se hodil. Třeba ho někdo potají sestrojil, ale nechce se dělit o své nou hau :-)
Nahoře na této stránce jsou obrázky jak takový generátor(pomaluběžný) vypadá.
Stačí zmenšit a vyrobit.Pár jsem jich udělal na větrnou elektrárnu.Takže know-how
je známo.Koupit to nejde!Vzhledem k neschopnosti střední a mladé generace něco vyrobit-
je to odsouzeno k zániku.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

v tomhle vlákně jsem našel jen tohle a to je monstr
https://www.motokolari.cz/download/file ... &mode=view


Trojvýfuk

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Trojvýfuk »

Zdd píše: stř 08. črc 2020 14:07:03 v tomhle vlákně jsem našel jen tohle a to je monstr
https://www.motokolari.cz/download/file ... &mode=view
Správně.Stačí zmenšit a vyvinout takový generátor.V této podobě
to dává 14,5V až 8A. Při 120 ot/min.Jinak to nejde.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

No tak to raději nabiju někde u veřejné sítě, než montovat takovou příšeru :-)


Trojvýfuk

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Trojvýfuk »

Zdd píše: stř 08. črc 2020 21:17:48 No tak to raději nabiju někde u veřejné sítě, než montovat takovou příšeru :-)
Takové příšery se používají např. v turbo soustrojích pomaluběžných
peltonových turbín(jako generátor).V přehradáchs nízkým spádem.
Rozdíl je jenom v tom, že permanentní magnety jsou nahrazeny budícím
vinutím.
Tak je také tím jasné, že to je drahé na výrobu.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

Já to psal ve spojitosti s kolem. V elektrárně to nevadí, v dílně taky ne, ale i kdyby se to zmenšilo tak to bude veliký a těžký. Navíc plno práce a cena. Ale určitě by to fungovalo.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

Takže jsem po přečtení všeho možného opustil ideu s variátorem, činskou převodovkou 1:3, také 1:5, protože se na to ve finále nedá spolehnout. Někomu se po pár kilometrech zkroutili plechy řemenice, pak se ukroutil buben spojky, najednou to začíná ztrácet výkon a nikdo neví proč, musí se toho polovina vyměnit. Řetízek se za chvíli vytáhne apod. A to nechci.
Takže začínám vyrábět vlastní převodovku přes odstředivou spojku. Díky tomu získávám přímý vývod z motoru a pomocí ozubeného řemene mohu nahánět nějaký generátor - zřejmě to bude stejnosměrný motor. Startér ruční zůstává nedotčen, tam něco připojovat je absolutní nesmysl. To teda hoši ze začátku tématu vůbec nedomysleli. A přidat další cívku vedle cívky magneta se mi taky nelíbí, zaprvé tam není moc místa, za druhé tam není úchyt a ve finále by to mohlo osoustružit setrvačník s permanentními magnety pro zapalování.
Jediná možnost je na ose za bubnem odstředivé spojky. Při stání to nebude nabíjet, ale to je nepodstatné.
Nevyznáte se někdo v této problematice ? Stačí mi cca 10-20 watů, napětí je nepodstatné díky měničům. Otáčky 3000 není problém, jen aby to zbytečně moc nevážilo a aby dané zařízení mělo dobrá ložiska, nebo jejich jednoduchou výměnu.
Řemenice 5M a šířka řemínku 9mm bude bohatě stačit, možná by stačil i řemen 3m. To se ještě musí spočítat podle generátoru.


Odpovědět